Milovat či nemilovat… co? Menstruaci!

Před rokem jsem začala pořádat pro dospělé ženy rituál menarché, rituál k oslavě a uctění ženské menstruace a pročištění pocitů, které si žena s menstruací spojuje a nese od dob dospívání. Byl na něm prostor sdílet mezi ženami jejich vztah k menstruaci.

P1020082_o

Uvědomila jsem si, že ženy se dají rozdělit na ty, které v minulosti nebo i nyní svou menstruaci nesnášejí a odmítají a pak na ty, co ji tak nějak „berou“, že musí být. Jejich postoj je dejme tomu neutrální. Jen sem tam potkám ženu, která o menstruaci mluví jako o daru a poslouchat ji je balzám na duši. Je to i tím, že se pohybuju v kruzích, kde se ženská tématika hodně sdílí. Cítím, že jsem součástí těch, které jsou osudem postrkovány k tomu tenhle postoj v ženách změnit.

Jak jsem to mívala?

Pokud se ve vzpomínkách vrátím někde před více než 10 let, pocity, které mám s menstruací spojené, jsou něco jako „musím to vydržet“ nebo „musím to strpět“. Takže jsem poctivě každý měsíc (s)trpěla těch pár dní bolestí. Byla jsem na sebe hodně tvrdá, trochu jako chlap, takže jsem se snažila to fakt vydržet i bez analgetik. Věřím, že kdybych takovou bolest cítila dnes, šla bych si určitě lehnout a prostě vypnout. Netrápila bych se.

Odpor ženy k menstruaci, nesouhlas a nepřijetí tohoto daru má často velký podíl na premenstruačním syndromu. Emoční křeč a stažení se projevuje i ve stažení v pánvi, která ale potřebuje být uvolněná, aby z ní krev mohla odcházet. A příčina bolesti je tu. Mohendžodáro učí ženy, jak se uvolnit a pocit uvolnění si přinést do každodenního života.

Samozřejmě také záleží, jestli bolest není signálem nějaké funkční poruchy, nebo nemoci (např. endometriózy).

Kdy a jak se to změnilo?

U mě, jak už jsem psala ve svém příběhu, došlo k největší změně asi 1,5 roku po porodu. Říká se, že bolesti při menstruaci často po porodu zmizí, nebo se zmírní. Čekala, jsem tedy, jak to budu mít já. Bohužel jsem nebyla ta, pro kterou by to platilo. Pár dní před tím, než krvácení přišlo a prvních 24 hodin poté jsem stále měla silné bolesti.

V průběhu jednoho pobytu na celoroční škole Mohendžodáro v Lažánkách jsem měla menstruaci dostat. Trochu mi bylo jasné, že v tom velkém a silném kolektivu žen nejspíš krvácení přijde dřív, než později. Při ranní dynamické meditaci jsem cítila silnou bolest v podbřišku, a tak jsem se v katarzní části rozhodla bolest vykřičet. Nechala jsem plně tělo, ať vše projeví, jak je potřeba. Vycházely ze mě zvuky, jaké jsem v životě neslyšela. Znělo to jako vytí vlka, jako by to bylo zvíře ve mně. A zároveň s tím vytím ze mě odcházela bolest. Meditace skončila a já jsem přemýšlela, co se děje, protože jsem už žádnou bolest necítila. Potom jsem zjistila, že už krvácím, ale žádná bolest tam nebyla. Jako bych ji stále nevěřícně očekávala. Očekávala jsem ji i další menstruační cyklus, ale nepřišla ani pak. Od té doby už nepřišla nikdy. V mé pánvi se objevilo velké uvolnění.

Zákazy

Většina žen, které se mnou sdílí své příběhy, mají měsíčky spojené s tím, co se při nich nesmí – koupat, sportovat, milovat… Skvělé je, že se menstruační pomůcky stále zdokonalují a dívky s první menstruací už nemusí tyhle zákazy poslouchat. Řadu z nich jsem vyzkoušela a na menstruační kalíšek nedám dopustit, ale o něm zase třeba někdy jindy.

Co jsou tedy ty dary, které mi menstruace dává?

P1020118_s

Menstruační krvácení je především čas pro očistu. Žena nefunguje lineárně, ale cyklicky, jako luna, jako příliv a odliv moře (který, jak víme, řídí Měsíc). Dovedete si představit moře bez přílivu a odlivu? Tak proč chcete ženu bez menstruace?

Jako ženy máme od přírody dáno, že přijímáme a pohlcujeme do sebe nálady, emoce, pocity ze svého okolí. Toto nastavení nám umožňuje vytvářet „teplo domova“, rodinnou pohodu. Uložíme si emoce do sebe a až přijde správný čas, pustíme je ven. A tím časem je právě menstruační krvácení, které nám dává dar zejména emoční očisty. Je to také čas hlubokého ženského propojení sama se sebou, s duší, s posláním, s vizemi, potažmo s vizemi cesty celé rodiny/rodu…

Z celého srdce si přeji, aby se ženy spojily se svými dary, přestaly je odmítat, popírat a zesměšňovat, nebo se jich zbavovat. Když se vyléčí jedna generace žen, vyléčí se i ty budoucí (a vlastně tím i ty minulé). Navíc je rituál menarché nezapomenutelný zážitek. Ostatně jedna z žen mi po rituálu řekla, že „to bylo snad stejně skvělý, jako sex…“ 😀 Tak proč to nezkusit? Aktuální termíny rituálu najdeš tady.

Martina Filipová
Miluji tantra jógu, ženské kruhy a příběhy. Jsem průvodkyní žen, naslouchám ze srdce jejich sdílení, inspiruji je k vzájemnému předávání zkušeností a léčení jejich duší. Příběh mojí životní cesty najdete tady.
Komentáře
  • Stáhněte si zdarma příběh “Můj tanec Mohendžodáro”

    Intimní zpověď o mé cestě k nalezení sebe sama s pomocí Mohendžodáro. Kéž je vám inspirací na vaší vlastní jedinečné cestě životem.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Probuď vnitřní bohyni na FB
  • Podpoř svou ženskou krásu