Moje životní cesta

Jmenuji se Martina Filipová. Ráda bych ti na chvíli vyprávěla o tom, jak jsem se stala lektorkou tantra jógy pro ženy a průvodkyní ženských kruhů.

Dnes jsem se vrátila z kurzu Mohendžodáro. Když zavřu oči, vidím stále ještě před sebou kytici voňavých květů na hedvábném šátku. Kolem jsou drobné šperky a předměty, které si ženy přinesly do dnešního kruhu sdílení. Každá z nich si vytáhla z balíčku jednu kartu, která ji celým večerem provázela. Nadechuji do svého srdce tuto atmosféru. Uvnitř cítím klid a uvolnění. Je mi zkrátka dobře. Vím, že v každém kruhu začíná nádherný proces léčení, stejně, jako byl ten můj.

Jsem vděčná za to, jaký kus cesty jsem za posledních téměř více než 10 let ušla. Tehdy bych si vůbec nedokázala představit, že bych se v takovém léčivém ženském prostředí jen nacházela, natož, že bych byla jeho průvodkyní.

Miluji tantra jógu, ženské kruhy a příběhy. Jsem průvodkyní žen,
naslouchám ze srdce jejich sdílení, inspiruji je
k vzájemnému předávání zkušeností a léčení jejich duší.

Dovoluji si být v souladu s Matkou Zemí, žít své zdravé ženství
a podporovat tím ženy ve svém okolí.

Období temna

Dříve, aniž bych si to uvědomovala, mi nebylo mezi lidmi a ve společnosti dobře. Obejmout někoho jsem dokázala jen s nějakým vnitřním sebezapřením. Uzavírala jsem se doma i sama před sebou. V rodině jsem byla tou hodnou holkou, co vždycky všem vyhoví a pro ostatní se rozdá. Ke všemu jsem přistupovala tak, „abych nikde moc nevyčnívala.“

Asi v roce 2006 jsem si uvědomila, že k mému životu tak nějak patří spousta zdravotních problémů, které bych jako 28 letá žena vůbec mít neměla. Trpěla jsem už řadu let velmi častými kvasinkovými infekcemi a výtoky, střídajícími se průjmy a zácpami, a také jsem „nemohla“ otěhotnět. Chodila jsem od jednoho lékaře k druhému a mezi diagnózami se začínaly objevovat pojmy jako "nález na děložním čípku“, „cysta na vaječníku“ a „endometrióza“ na niž mi gynekologové radili otěhotnět, což se bohužel nedařilo.

Cítila jsem, že musí být nějaká jiná, přírodní a šetrná cesta, než umělé oplodnění. Zkoušela jsem kyneziologii, bylinkáře a podobné metody, ale byla jsem na sebe hodně náročná. Zdálo se mi, že se nic nelepší, a tak jsem v roce 2008 přistoupila na umělé oplodnění. Hned napoprvé se zadařilo. Jenže pak přišla zpráva, že na ultrazvuku není vidět tlukot srdíčka, a pak jen konstatování, že plod se nevyvíjí a je třeba těhotenství chirurgicky ukončit.  Byla to nejtěžší doba, ale zároveň nejdůležitější. Touha žít tam někde uvnitř mě byla a nedovolila mi padnout. A tak se v mém životě začínali v rychlém sledu objevovat průvodci a pomocníci.

Všichni tito průvodci mi pomáhali otevírat se, sdílet svůj příběh, mluvit,
poznávat své strachy a tím se stávat vědomou, tedy sebe-vědomou ženou.

Na konci té řady učitelů na významném místě stojí Mohendžodáro, tantra jóga pro ženy. Cvičení mi ukázalo, že teď už nepotřebuji průvodce v podobě člověka, ale nástroje, techniky a prostředí, díky kterým dojdu k řešení svých potíží, problémů a strachů sama.

Mohendžodáro je unikátní systém cvičení, meditací a dalších sebe-rozvojových technik, které kultivují ženskou sexuální, tedy životní energii. Školu umění tantra jógy pro ženy vytvořili Mudr. Monika Sičová a Ing. Igor Samotný v roce 2002.
 
Mohendžodáro propojuje Oshovy meditace, tanec, jako nejpřirozenější ženský pohyb, cvičení speciálních asán (pozic) a také sdílení. Každá z těchto částí je důležitá a každou ženu osloví ta část, kterou v danou chvíli nejvíc potřebuje.

Od té doby se stále učím

  • Poprvé jsem se s Mohendžodárem setkala v lednu 2010 a uchvátilo mě natolik, že jsem se ihned přihlásila do základního docházkového kurzu u Olívie Pospíšilové v Praze, kde jsem v té době bydlela.
  • O půl roku později, v době, kdy jsem už byla přihlášena do navazujícího II. stupně, do celoroční školy Mohendžodáro, jsem otěhotněla. Příroda dovolila zcela přirozeně to, co před tím díky velkým strachům, stažení a uzavření roky nebylo možné. Školu jsem absolvovala s miminkem v bříšku.
  • Po roční mateřské odmlce jsem se v roce 2013 přihlásila do dalšího stupně Mohendžodáro k Monice Sičové.
  • Touha, předávat tantra jógu dál ženám, byla tak silná, že jsem v roce 2014 absolvovala kurz pro lektorky a ihned jsem začla vést kurzy ve svém rodném městě, kam jsem se přestěhovala před mateřskou.
  • Vzdělávám se stále, právě jsem dokončila poslední ročník u Moniky Sičové a Igora Samotného a pokračuji jako asistentka v meditačním centru Lažánky.

Můj tanec s Mohendžodáro ti s láskou nabízím k přečtení zde.

Tím ale cesta nekončí. Právě jsem na ni vykročila a teprve hledám směr. Uvědomila jsem si, že ze začátku byly pro mě nejdůležitější meditace. Později mi došlo, že nesmírně léčivé pro mě bylo sdílení, protože v okamžiku, kdy jsem od jiné ženy slyšela, že to má podobně, „spadl mi kámen ze srdce“. Pro sdílení je důležité vytvořit vhodné prostředí a bezpečnou atmosféru.

Proto jsem v roce 2014 vstoupila do výcviku vedení kruhů k Lence Papadakisové, zakladatelce Moudrého podnikání žen (www.moudrepodnikanizen.cz). Naučila jsem se, že v kruhu se otvírá prastará moudrost, kterou indiáni do dnes využívají k učení a léčení svého společenství. Pochopila jsem, že řadu věcí dělám zcela intuitivně. Otevřela jsem tak sdílení ve svých kurzech nový prostor.

Na podzim 2014 jsem „náhodou“ objevila kurz Kněžky staré Evropy, který vede Lilia Khousnoutdinová s Kateřinou Kramolišovou. Je to celoroční cyklus výcviku v novodobých ženských rituálech. Jde o spojení s energií uctívání bohyň na našem území ještě před křesťanstvím, o čisté spojení s přírodou, jejími cykly a tedy s ženskou energií Matky Země.

Po návratu z prvního setkání jsem to pochopila. Jsem zrozená z lůna Země a moje spojení s přírodou a bytostmi, bohyněmi, živly je to, co mě sytí, kde jsem doma. Vždy jsem cítila, že je v pořádku, že někdo komunikuje s anděly. Ale já to tak nikdy neměla. Nyní chápu, že mému srdci jsou mnohem bližší bytosti přicházející skrz spojení s přírodou.

A tak můj příběh píše stále nové a nové stránky...

V případě dotazů,
nebo zájmu o více informací 
mi neváhejte poslat vzkaz.

Nebo mi napište na
martina@inspiracezeny.cz

Pro podporu ženské krásy

Ve volných chvílích tvořím drobné šperky (bižuterii) zejména z minerálních kamenů. Pokud chcete, můžete nahlédnout na www.fler.cz/Mkoralky. Možná poznáte trpělivou modelku...