Jak se cítit dobře ve svém těle

Jsem sice lev, ohnivé znamení, ale nedávno jsem si uvědomila, že nejblíž je mi živel země. Patří k tomu pevná půda pod nohama, práce na zahrádce, nebo jiná fyzická aktivita. A hlavně k živlu země patří tělo, a to jsou pro mě masáže, dotyky, pohyb, tanec.

Masaz

Pohyb, spontánní tanec a masáže dohromady spojuje Mohendžodáro. Ukotvuje ženu v jejím těle, protože poznat a prožít sama sebe je možné jen skrze svoje tělo. Možností, jak vědomě prožít sama sebe ve svém těle je mnoho. Ale podle mě, aby měly ten potřebný účinek, musí splňovat několik podmínek.

 • Metoda, nebo aktivita musí trvat delší dobu, ideálně tak okolo 2 hodin a více.
  Když vám někdo 10 minut rozmasírovává ztuhlá ramena, je to sice ulevující a může to být i příjemné, ale vzpomenete si na to i druhý den? Možná jedině v případě, že to hodně bolelo. Když si půjdete na 2 hodiny zaběhat, tak to určitě budete několik dní vnímat.
 • Aktivita se musí nějakou dobu pravidelně opakovat.
  Asi vás teď napadá, co znamená „pravidelně“. Myslím, že interval není až tak důležitý. Pro nás a naši mysl je důležitý fakt, že si něco dopřáváme opakovaně a že si pamatujeme „jaké to bylo posledně“. To znamená, že si dokážeme pocity a prožitky z minula vybavit. Interval by tedy měl být odvozený od toho, jak dlohou aktivitu si dopřáváme. Když budu 1x za měsíc chodit na masáž, nebo si 2x do roka zajedu na prodloužený wellness pobyt a zároveň budu vědět, že si toto budu dopřávat i nadále, je to dobrá cesta, jak procítit své tělo.
 • Aktivitu je třeba dělat vědomě.
  Myslím, že tohle je podmínka, kterou ve většině případů neděláme a proto nám často chybí ten prožitek sama sebe a svého těla. Často totiž přijdeme na masáž, ale proto, že se konečně potkáváme s nějakou spřízněnou bytostí, pustíme vodopád slov a povídáme a povídáme o všem možném. Jsme v hlavě a přestaneme svou pozornost směřovat k tělu. Masérka sice masíruje, ale tělo je úplně někde jinde než hlava, než vědomí. Buď nás v lepším případě masérka neposlouchá a věnuje pozornost tělu, nebo v horším případě slova odpojí i ji a ona naučeným automatickým postupem masíruje, ale vlastně tělu vůbec nevěnuje plnou pozornost. Někdy bychom i na masáži rádi nemluvili, ale „přijde nám to blbý“ a tak, ještě sami sebe do hovoru o ničem nutíme.
  Přitom tou podstatnou esencí je ticho a soustředění na vlastní tělo. A je ještě řada dalších postupů, jak vědomí si sebe sama podpořit.

Když jsem díky Mohendžodáru okusila vědomé masírování, pochopila jsem, že vůbec nemusím být školená masérka. Je-li moje plná pozornost na těle člověka, kterého masíruju, pak se moje ruce řídí srdcem a já předávám právě to, co ten člověk potřebuje. A když jsem já masírovaná a plnou pozornost směřuju do místa, kde se mě někdo vědomě dotýká, je to nepopsatelný a nezapomenutelný zážitek, ve kterém se zastaví čas a celé tělo se naplní energií a láskou.

Tohle je pro mě nejhlubší pocit, který vnímám. A proto jsem se rozhodla, že se pokusím ho ženám předat. Se svou kamarádkou z Mohendžodára a ženou, která se přes 15 let věnuje masážím jsme připravily víkendový pobyt pro ženy, který je celý zaměřený na poznávání sama sebe skrz svoje tělo. Je jedno, jestli má žena nadváhu, nebo je hubená. Každá žena je krásná, pokud sama sebe pozná a procítí, pokud sama sebe vnímá jako krásnou. Protože krás ženské energie je tolik, kolik žen je na světě.

Více o víkendovém pobytu Sedmikráska aneb 7 tajemství krásy ženské duše najdete zde.

Martina Filipová
Miluji tantra jógu, ženské kruhy a příběhy. Jsem průvodkyní žen, naslouchám ze srdce jejich sdílení, inspiruji je k vzájemnému předávání zkušeností a léčení jejich duší. Příběh mojí životní cesty najdete tady.
Komentáře
 • Stáhněte si zdarma příběh „Můj tanec Mohendžodáro“

  Intimní zpověď o mé cestě k nalezení sebe sama s pomocí Mohendžodáro. Kéž je vám inspirací na vaší vlastní jedinečné cestě životem.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Probuď vnitřní bohyni na FB
 • Podpoř svou ženskou krásu