Už jen pár dní zbývá do dalšího z velmi významných dnů v roce, kdy se energie na Zemi podstatně mění. V noci ze soboty na neděli 20. března dochází k jarní rovnodennosti. Světlo i tma se vyrovnávají a my víme, že přichází světlá polovina roku.
Naši předkové pravidelným sledováním přírody věděli, že jde o důležitý milník v roce a náležitě jej slavili. Tmavé a hluboké pozbývá své síly, přichází expanze energie, která se v přírodě manifestuje pučícími stromy, květy, pářícími se zvířaty a počínáním nových životů. Je to jako zažehnutí sirky, obrovský výbuch, který probíhá i v nás lidech. Jen jsme na něj pozapomněli a odpojili se od něj.
Z velké části na tom má svůj podíl Křesťanství, které se pokusilo pohanský svátek jara vymýtit a nahradit oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista navíc slavenou jako pohyblivý svátek. V kostelech se možná slaví pro věřící nejdůležitější svátek v roce, ale na vesnicích stále běhají chlapci s pomlázkami, aby jejich šleháním omladili všechna děvčata. Odměnou je jim vajíčko jako symbol plodnosti. Nechybí velikonoční beránci a zajíčci symbolizující sexualitu a rozmnožování, zkrátka bujení, které se odráží v celé přírodě. Kolik z nás, kdo velikonoční tradice ctí po svých předcích, ale ještě ví, proč se používá právě těchto symbolů?
Jak se tedy můžeme s Velikonocemi nebo spíše s oslavou jarní rovnodennosti více spojit? Uvědomme si, že tyto poslední dny před rovnodenností vrcholí vláda temné poloviny roku. Můžeme pociťovat vrcholící únavu, tíhu. Je nejvyšší čas připravit se na odlehčení a pročištění tělesné schránky. Opravdový jarní úklid musí proběhnout zejména v nás. Věřte mi, když začnete uklízet v sobě, přijde spousta energie a sil i na uklízení příbytků a zahrádek. Vyhoďte staré a nepotřebné, vyciďte a pročistěte to, co celou zimu odpočívalo a nesloužilo. Do své stravy zařaďte první jarní kopřivy, lístky a pupeny. Dodají vám opravdu mnoho energie. Pusťte se do detoxikace.
Končí období zimy, temna, období, kterému vládla Morana, nebo Morena. Vynášení Morany jako symbol konce temné poloviny roku se stále více navrací i do měst. Její vhození do říčky, která ústí do řeky a ta vede až do moře (moria, mora, odtud možná Morana?) je symbolické ukončení její vlády. Začíná období, kterému vládne bohyně Vesna, či také Ostara. Od názvu Ostara je jen kousek k Ostern (německy Velikonoce) a Easter (anglicky Velikonoce), protože v těchto jazycích se původ názvu svátku zachoval.
Vydejme se tedy opět na pouť s Vesnou, mladou a bujnou dívkou, která je plná energie a ideálů. Srší radostí, volností a svobodou. Vysvoboďme sami sebe z klecí, které jsme si kolem sebe vystavěli sami a rozleťme se za svými cíli 🙂